Jakie są klasy kotłów centralnego ogrzewania ?

Obecnie można wyróżnić kilka podstawowych klas kotłów centralnego ogrzewania, które używane są w gospodarstwach oraz pomieszczeniach przemysłowych. Wyróżnia się klasę 3, 4 oraz 5. Ta ostatnia jest najwyższa, a co za tym idzie najlepsza, dlatego też takie kotły podbijają w ostatnich czasach polski rynek grzewczy, ponieważ są najbardziej wydajne, jeśli chodzi o ogrzewanie.

Kocioł klasy 5 charakteryzuje się najwyższą sprawnością, wydajnością oraz też najmniejszą ilością emitowanych do środowiska zanieczyszczeń, dlatego też zapotrzebowanie na nie tak szybko rośnie. Im wyższa klasa kotła, tym większe wymagania wobec niego są stosowane, dlatego też kotły przypisywane są do odpowiednich klas przez doświadczonych specjalistów.

Kocioł przypisany do danej klasy musi posiadać specjalny certyfikat, jeśli takiego się przy kotle nie zauważy, to jest to kocioł bezklasowy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kupno kotła klasowego, gdyż ma się wtedy stuprocentową pewność tego, że spełnia on wszystkie kryteria emisyjne, tak aby nie przekraczać pewnych granic emisji zanieczyszczeń do środowiska. Kotły muszą spełniać odpowiednie parametry, aby znaleźć się w odpowiedniej klasie kotłów centralnego ogrzewania, co jest dokładnie badane i sprawdzane przez osoby wykwalifikowane w tej kategorii tematycznej. Kotły 5 klasy charakteryzują się czystością spalania oraz podwyższoną efektywnością spalania, chociaż są dużo droższe od swoich odpowiedników, dlatego nadal na terenie Polski najwięcej jest kotłów 3 klasy.

Artykuł napisany we współpracy z producentem kotłów co – Woźny.

Zostaw Komentarz

pięć × 5 =