Technologie & IT

Jakie są podstawowe części drukarki 3D?

Jakie są podstawowe części drukarki 3D?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Drukarki 3D to skomplikowane maszyny, które mogą być onieśmielające dla niewtajemniczonych. Ale jak ze wszystkimi rzeczami, gdy zrozumiesz jak działają, stają się znacznie mniej zastraszające. Omawiany poniżej sprzęt, można z powodzeniem nabyć z poszczególnego sklepu online https://enoztech.pl/sklep-online/drukarki-3d/.

Do podstawowych elementów drukarki 3D należą:

Głowica drukująca

To tutaj dzieje się magia. Jest to dysza, która wylewa roztopiony plastik, który stygnie i twardnieje w gotowy produkt. Głowica porusza się wzdłuż osi X-Y-Z (lewo i prawo, przód i tył, góra i dół), aby stworzyć obiekt warstwa po warstwie.

Kontrolki

Są to przyciski, pokrętła i suwaki, które kontrolują Twoją drukarkę 3D. Pozwalają one ustawić prędkość, z jaką porusza się głowica drukująca, ustawić temperatury dla plastiku i filamentu oraz kontrolować inne funkcje.

Platforma konstrukcyjna

To miejsce, na którym drukowany jest obiekt. Zazwyczaj jest ona wykonana z metalu lub szkła, dzięki czemu może się szybko nagrzewać i stygnąć bez wypaczania lub utraty kształtu. Platforma porusza się również wzdłuż osi X-Y-Z podczas drukowania, więc może się odsunąć, gdy nie jest potrzebna, aby umożliwić dodawanie nowych warstw.

Silniki

Silniki napędzają wszystkie trzy osie (X-Y-Z). Są one sterowane przez oprogramowanie lub elektronikę w zależności od rodzaju posiadanej drukarki (więcej na ten temat później). W większości przypadków na każdą oś przypadają dwa silniki: jeden napędza ruch do przodu/do tyłu, podczas gdy drugi napędza ruch w górę/dół, nie poruszając się w ogóle na boki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*