Hobby i sport

Kostka Rubika – czy wiesz, jakie kryje tajemnice?

Kostka Rubika – czy wiesz, jakie kryje tajemnice?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kostka Rubika to trójwymiarowa układanka kombinacyjna wynaleziona w 1974 roku przez węgierskiego rzeźbiarza i profesora architektury Ernő Rubika. Pierwotnie nazywana „Magiczną Kostką”, łamigłówka została sprzedana na licencji Rubika przez Ideal Toy Corp. w 1980 roku i zdobyła niemiecką nagrodę specjalną Gry Roku za najlepszą łamigłówkę w tym roku. W styczniu 2009 roku 350 milionów kostek zostało sprzedanych na całym świecie, co czyni ją najlepiej sprzedającą się grą logiczną na świecie. Jest ona powszechnie uważana za najlepiej sprzedającą się zabawkę na świecie.

Jak wygląda Kostka Rubika?

Standardowa kostka Rubika ma boki o długości ok. 5,7cm. Wyprodukowano również różne inne rozmiary, takie jak mini kostka 1×1×2, „Kostka Profesora” 3×3×3, „V-Cube 4” 4×4×4 i „V-Cube 5” 5×5×5. Podczas gdy standardowa kostka ma trzy stałe, kolorowe warstwy na stronę, niektóre warianty mają więcej lub mniej elementów pozwalających na bardziej wymagające poszukiwania, np. magnetyczne Kostki Rubika.

Początkowo był to pomysł jednego człowieka, a następnie rozwinął się w międzynarodową historię sukcesu, w której sprzedano ponad sto milionów kostek. Historia Kostki Rubika jest doskonałym przykładem tego, jak dobry pomysł może stać się błyskawicznym sukcesem. Chciał on stworzyć coś, co byłoby zabawniejsze niż zwykłe problemy matematyczne jego studentów. Kostka narodziła się z tego pragnienia i wkrótce stała się tak popularna, że „Rubik” z dnia na dzień stał się nazwą domową.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*