Peletowanie to proces, w wyniku którego przetwarza się organiczne odpady poprodukcyjne w biopaliwo. Rolnictwo, ale też przetwórstwo drewna wytwarza ogromną ilość materiału nienadającego się do jakiegokolwiek zastosowania. Aby ograniczyć stratę i wykorzystać, również pod względem ekonomicznym, pozostałe resztki stworzono maszynę, która prasuje je do postaci granulatu. Granulat ten można później z powodzeniem używać jako ekologiczne paliwo. Posiada wysoką wartość – daje dużo ciepła, emitując przy tym śladowe ilości zanieczyszczeń.
Różnego rodzaju wióry i ścinki, których pełno jest w tartakach oraz w większych zakładach obróbki drewna to podstawowe, choć nie jedyne surowce, które poddać można procesowi peletowania. Na biopaliwo w formie stałej przetworzyć da się również pozostałości po zebranym zbożu, włókniste łodygi trzciny czy łuski nasion. Na opał przerabia się w ten sposób także kurze odchody oraz zużyty papier.
Bez względu na surowiec przebieg peletowania jest zazwyczaj taki sam. Maszyna prasująca ma prostą konstrukcję, nie wymaga więc skomplikowanej obsługi. Proces ten można przybliżyć na przykładzie przetwarzania odpadów rolniczych. W peleciarkach do słomy umieszcza się poszatkowany surowiec, wymieszany zazwyczaj z pewną ilością oleju. Urządzenie zgniata materiał i przerabia go na twarde, suche granulki gotowe praktycznie od razu do umieszczenia w piecu. Powstały w ten sposób pellet spala się o wiele lepiej niż materiał w pierwotnej formie.