Technologie & IT

Najczęstsze usterki i awarie w gramofonach

Najczęstsze usterki i awarie w gramofonach
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Gramofony to urządzenia analogowe, które wielu z nas pokochało na dobre. Odsłuch płyty winylowej, któremu towarzyszy charakterystyczne trzeszczenie, to dla wielu osób ulubiony sposób spędzania czasu. Niestety, ale gramofony należą do grupy urządzeń stosunkowo delikatnych, które ulegają różnego typu usterkom. Poniżej przedstawiamy te najczęściej powtarzające się. 

Usterki w gramofonach oraz sposoby ich naprawy 

Podstawowym symptomem wystąpienia problemów w gramofonie jest brak reakcji na uruchomienie. Najprawdopodobniej zostało to spowodowane awarią w obrębie układu zasilania. Wówczas nie obejdzie się bez specjalistycznego serwisu. 

Brak ruchu talerza to kolejna kłopotliwa sprawa. Może wynikać z awarii napędu paskowego lub bezpośredniego, a także awarii silnika. 

Nierówne obroty gramofonu to usterka wysoce irytująca. Najczęściej występuje w urządzeniach paskowych. Źródło problemu może tkwić w nieprawidłowo rozciągniętym lub ślizgającym się pasku. Należy go wówczas wymienić na nowy. 

Irytującą usterką jest także brak reakcji światełka od ustawiania obrotów. Ustawianie tego parametru bez pomocy światełka, na sam słuch, jest dość trudne. Dlatego konieczne będzie udanie się do profesjonalnego serwisanta. 

Złamana igła w gramofonie to poważny problem użytkowy, spowodowany zazwyczaj długotrwałym użytkowaniem. Źle dobrana lub wygięta igła może z czasem po prostu się złamać. Masz wówczas możliwość wymiany igły na nową bądź też wybrać całą wkładkę gramofonową. Polecamy szczególnie produkty Ortofon, których wkładki odznaczają się najwyższą wytrzymałością. 

Zaburzona praca dźwigni od opuszczania ramienia może wynikać z uszkodzenia cięgien łączących ją z ramieniem. Problemem takim powinien zająć się profesjonalny serwisant, który usunie usterkę lub wymienić dźwignię na nową.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*