Człowiek i styl

O jakich formalnościach należy pamiętać przed zakupem mieszkania?

O jakich formalnościach należy pamiętać przed zakupem mieszkania?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Masz już wybrane mieszkanie i czekasz na decyzję banku w sprawie kredytu hipotecznego? Ale, czy na pewno dobrze sprawdziłeś wszystkie elementy związane z kupowanym mieszkaniem? Przyjrzeliśmy się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu nowego lokum mieszkalnego.

Dokonując zakupu mieszkania dokładnie czytajmy umowy i sprawdzajmy zapisy w księdze wieczystej

Dlaczego jest to takie ważne? Odpowiedź jest jedna – po to aby nie dać się oszukać i nie mieć więcej problemów. Spokojnie w dzisiejszych czasach dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny i każdy może bez wychodzenia z domu dokładnie przeanalizować wszystkie zawarte w niej zapisy. Wyszukiwarka ksiąg wieczystych jest bardzo prosta w obsłudze. Szukać możemy po adresie, albo po numerze księgi. Dlatego też jeżeli sprzedawca z jakiś względów nie chce nam podać tej drugiej informacji przez podpisaniem umowy, to tym bardziej powinniśmy sprawdzić dokładnie wszystkie zapisy księgi. Najbardziej interesują nas zakładka czwarta. W niej znajdziemy informacje dotyczące:

– czy nieruchomość jest obciążona hipoteką, albo inną wierzytelnością. Innymi słowy, czy nie ma na niej zajęcia komorniczego,

– czy jest wpisana służebność, czyli że pomimo sprzedaży domu ktoś ma zapewnione zamieszkanie w tym lokalu przez całe swoje życie.

Mając takie informacje, możemy zacząć działać. Po pierwsze udać się do sprzedającego i wypytać o zapisy w księdze wieczystej. Okazać się może, że nie było złej woli, tylko osoba sprzedająca jest w trudnej sytuacji finansowej. Nie musimy od razu zrywać transakcji, jednak należy nanieść zmiany w umowie kupna sprzedaży, które będą chroniły nas przed ponoszeniem dodatkowych kosztów związanych z długami, czy zobowiązaniami sprzedającego.

Jeżeli jednak okaże się, że wyszukiwarka ksiąg wieczystych nie znajduje w ogóle takiego adresu to znak, że trzeba rezygnować z zakupu, bądź poprosić o dokładną analizę sytuacji prawnika. Może być to kwestia przypadku, jednak jest to bardzo mało prawdopodobne.

Zatem kupując mieszkanie sprawdzajmy umowy. Nie podpisujmy ich w ciemno, oraz dokładnie sprawdźmy księgę wieczystą. Są to środki ostrożności, które trzeba wykonać, żeby nie wpakować się w kłopoty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*