Technologie & IT

Rodzaje akumulatorów

Rodzaje akumulatorów
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Na rynku cały czas wdrażane są nowe pomysłu z zakresu akumulatorów i ich rodzajów. Coraz to nowsze generacje muszą być trwalsze, bardziej ekologiczne oraz niezawodne. Nie jest więc niczym dziwnym, że na rynku istnieje mnóstwo akumulatorów, które różnią się jedynie sposobem uwalniania energii oraz pojemnością. 

Najbardziej rozpowszechniony

Akumulator litowo-jonowy znajduje się niemalże w każdym urządzeniu elektronicznym będącym w domu. Mają go laptopy, tablety i telefony komórkowe. W tej wersji jedna elektroda zrobiona jest z węgla o porowatej powierzchni, a druga z tlenków metali. Elektrolitem zaś jest ciecz z solami litowymi lub ciało stałe. Istnieje odmiana akumulatora litowo-jonowego, przykładowo odkurzacz Robot 2 ma akumulator litowo-polimerowy. Jego ogniwo zbudowane jest z polimerów przewodzących oraz metalicznego litu zamkniętego pod laminowaną powłoką. Pomiędzy tymi dwoma akumulatorami jest jedna różnica: w litowo-jonowym elektrolit jest płynny, a w litowo-polimerowym stały lub żelowy. 

Nowości w świecie akumulatorów

Dosyć ciekawym rozwiązaniem jest akumulator niklowo-metalowo-wodorkowy, który stanowi lepszą wersję akumulatorów niklowo-kadmowych, które są najrzadziej spotykane i używane w tym momencie na rynku. Mają one dużą lepszą trwałość w porównaniu do swoich poprzedników, a w jednej baterii skumulowane jest nawet trzykrotnie więcej energii. Nowym wynalazkiem są również akumulatory z cynku i powietrza, o których więcej poczytać można tutaj https://blog.przenosne.pl/akumulator-z-cynku-i-powietrza/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*