Technologie & IT

Jaki sprzęt używa się do dezynfekcji termicznej?

Jaki sprzęt używa się do dezynfekcji termicznej?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dezynfekcja termiczna jest metodą zabijania mikroorganizmów za pomocą ciepła. Zasada dezynfekcji termicznej polega na tym, że ciepło może zabić mikroorganizmy, ale nie uszkodzić powierzchni obiektu. Dezynfekcja termiczna jest powszechnym procesem w przemyśle spożywczym, który wykorzystuje ciepło do niszczenia szkodliwych bakterii, wirusów i drożdży. Nie jest skuteczna wobec prionów, które są białkami uważanymi za przyczynę choroby szalonych krów i innych chorób zakaźnych.

Typy urządzeń do dezynfekcji termicznej

Autoklawy parowe – Są one najbardziej rozpowszechnionym typem sterylizatora i wykorzystują parę wodną jako czynnik grzewczy. Inaczej mówiąc, jest to sterylizacja gorącym powietrzem. Autoklawy parowe to zazwyczaj duże maszyny, które mogą pomieścić wiele tac z narzędziami jednocześnie. Są one często używane w szpitalach i innych placówkach medycznych, ponieważ mogą szybko i skutecznie obsługiwać duże ładunki.

Sterylizatory na sucho – Sterylizatory na sucho są również nazywane „pasteryzatorami”. Urządzenia te wykorzystują podgrzewane powietrze zamiast pary do zabijania zarazków na narzędziach chirurgicznych lub innych dezynfekowanych przedmiotach. Pasteryzatory mogą być używane do mniejszych ładunków niż autoklawy lub w miejscach, gdzie autoklaw nie jest dostępny (np. w kuchniach domowych).

Sterylizatory kombinowane – niektóre urządzenia kombinowane łączą w jednym urządzeniu zarówno parę wodną, jak i suche ciepło, co zapewnia wszechstronność podczas pracy z różnymi rodzajami dezynfekowanych przedmiotów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*