Technologie & IT

Silniki wolnoobrotowe – czym się charakteryzują?

Silniki wolnoobrotowe – czym się charakteryzują?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Silniki elektryczne są dziś wykorzystywane na szeroką skalę w większości procesów przemysłowych. Ich zasada działania zmienia się jednak w zależności od tego, do jakich celów są stosowane. Dlatego też różnią się one sposobem wykonania, typem obudowy i rodzajem zasilania. Prawidłowe dobrane silniki elektryczne wpływają na moc i wydajność danego urządzenia.

Nie tylko wydajność

Mimo coraz to nowszych rozwiązań w zakresie napędu urządzeń i maszyn, niesłabnącym zainteresowaniem w przemyśle cieszą się wciąż wolnoobrotowe silniki elektryczne. Charakteryzują się one bardzo wysoką wydajnością zarówno podczas rozruchu jak i w przełożeniu na obrót. Większość modeli jest w stanie wytrzymać zwiększone obciążenie robocze oraz posiada opcję zmiany kierunku obrotów, a także płynną regulację ich prędkości.

Silniki tego rodzaju, ze względu na większą ilość biegunów pracy, mają zazwyczaj o wiele większe gabaryty i są dużo cięższe, niż silniki o tej samej mocy, a nawet o wyższych obrotach. Także z tego względu ich cena również nie należy do najniższych. Wyróżnia je jednak duża ekonomiczność jeśli chodzi o zużycie energetyczne oraz mała ilość zużywanego paliwa. Rodzaj bezpośredniego napędu nie wymaga także obecności przekładni. Są one wykorzystywane na statkach handlowych, a także na okrętach. Trójfazowe silniki wolnoobrotowe są stosowane najczęściej do produkcji myjek ciśnieniowych. Mini wersje tych silniczków są dodatkowo wyposażone w metalowe przekładnie ślimakowe i wykorzystuje się je w robotyce lub automatyce.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*