Forma i zdrowie

USG bioder noworodków – jak przebiega?

USG bioder noworodków – jak przebiega?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest?

USG stawów biodrowych noworodków to procedura, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do badania stawów biodrowych noworodków. Staw biodrowy znajduje się w górnej części kości udowej i łączy staw kulisty z kośćmi miednicy. To badanie ultrasonograficzne jest często wykonywane u dzieci, które urodziły się przedwcześnie lub z niską masą urodzeniową, ponieważ niewielki odsetek z nich może mieć pewne warunki, które mogą wpływać na ich biodra.

W niektórych przypadkach badanie to może być wykonane jako część rutynowej wizyty u noworodka lub po urodzeniu dziecka, jeśli istnieją jakiekolwiek obawy dotyczące jego rozwoju lub zdrowia.

Co dzieje się podczas badania ultrasonograficznego?

Procedura USG bioderek noworodka jest wykonywana w żłobku dziecka wkrótce po urodzeniu. Trwa około 10 minut i składa się z dwóch etapów:

Lekarz umieści żel na skórze dziecka i na sondzie, która ma okrągłą głowicę przypominającą kształtem minutnik do jajek. Sonda emituje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do ciała dziecka. Fale te odbijają się od struktur wewnątrz jej ciała i tworzą obraz na monitorze, dzięki czemu lekarz może zobaczyć, co dzieje się wewnątrz jej ciała.

Dziecko zostanie ułożone na plecach z lekko rozłożonymi nogami, podczas gdy lekarz przesunie swoje ręce tak, aby można było ocenić oba biodra. Następnie lekarz będzie wywierał nacisk na każdą stronę kości udowej dziecka, aż będzie mógł zobaczyć, gdzie mieści się ona w swoim gniazdku.

Jeśli chcesz skorzystać z USG bioderek Warszawa, jest miastem, w którym siedziby ma wielu specjalistów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*