Człowiek i styl

Wybór butów trekkingowych – na co zwrócić uwagę?

Wybór butów trekkingowych – na co zwrócić uwagę?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy kto ma zamiar wybrać się w góry powinien w profesjonalny sposób podejść do tematu zakupu butów trekkingowych. Są one bowiem jednym z ważniejszych rekwizytów turysty podczas długich, pieszych wycieczek.
Jak więc dokonać odpowiedniego wyboru najlepszych butów trekkingowych – na co zwrócić uwagę?

W sklepach można spotkać się z kilkoma rodzajami butów górskich. Można je podzielić między innymi na buty niskie oraz z wysoką cholewką. Pierwsze idealnie sprawdzą się podczas wędrówek po prostych szlakach górskich bądź po alejkach leśnych. Nie należy korzystać z nich podczas spacerów po mokrych bądź zaśnieżonych powierzchniach. Obuwie z wysoką cholewką przeznaczone jest przede wszystkim na dłuższe wędrówki oraz świetnie się sprawdza w trakcie profesjonalnych, zorganizowanych wypraw górskich. Wysoka cholewka ma za zadanie ochronić stopę – włącznie z kostką oraz posiada zazwyczaj właściwości wodoodporne.

Podczas zakupu obuwia trekkingowego nie należy się spieszyć. W sklepie dostępnych jest wiele modeli butów górskich, dlatego też decydując się na zakup warto przymierzyć różne warianty tego typu obuwia. Ważne, aby po założeniu buta czuć się komfortowo. Należy pamiętać, iż nie powinien on ani zbyt mocno uciskać stopy, ani też być zbyt luźny. W trakcie mierzenia warto również zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe sznurowanie. Zazwyczaj buty trekkingowe posiadają specjalne haczyki do wiązania – należy tak sznurować buty, aby do wysokości pierwszego z nich sznurowadła były dobrze naprężone, w wyższych partiach buta można sobie pozwolić na nieco lżejsze wiązanie.

Ostatnim z najważniejszych kryteriów, na jaki powinno się zwrócić uwagę przy zakupie obuwia trekkingowego jest sztywność oraz elastyczność podeszwy. Już będąc w sklepie z obuwiem sportowym można w łatwy sposób sprawdzić, czy dana podeszwa sprawdzi się w zamierzonych celach. Wystarczy oprzeć stopę o krawędź schodów bądź półki – jeśli krawędzie będą odczuwalne, można przypuszczać iż w takim samym stopniu będzie można poczuć kamienie oraz nierówności podczas pieszych wędrówek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*