Drony to coraz popularniejsze narzędzie zarówno do rozrywki, jak i do kręcenia profesjonalnych filmów czy robienia wysokiej jakości ujęć z wysokości. Przed zakupem własnego droga wiele osób zastanawia się, czy poradzi sobie ze sterowaniem takim sprzętem. Nie ma nic dziwnego w takich wątpliwościach – w końcu dron to nie jest tania zabawka, tylko poważna inwestycja i wizja utracenia lub zniszczenia go wydaje się nie tak nierealna. Jakie są więc zasady sterowania dronem i czy każdy może się za to zabrać?
Na początek warto uświadomić sobie, że dobry dron kosztuje nawet kilka tysięcy, a nowe sprzęty tańsze niż kilkaset złotych to najprawdopodobniej urządzenia amatorskie, służące bardziej do zabawy niż do profesjonalnej pracy. Takie tańsze odpowiedniki są zdecydowanie trudniejsze w sterowaniu, gdyż nie mają wmontowanych tylu czujników, dzięki którym dron będzie utrzymywał swoją pozycję bez naszej kontroli. Wtedy ryzyko, że zwieje go wiatr lub nagle utraci on sygnał GPS, jest stosunkowo wysokie.
Natomiast z profesjonalnymi dronami jest łatwiej – mają one bardziej niezawodny czujnik sygnału GPS, a także umiejętność zawisania w bezruchu niezależnie od warunków pogodowych. Obsługa pilotem jest łatwa, a odpowiednia aplikacja pomoże śledzić ruch naszego sprzętu. Wśród najpopularniejszych marek dronów profesjonalnych są sprzęty marki DJI, które znajdziemy m.in. w ofercie takiej jak: https://www.drony.net/category/drony-dji, a im nowszy model, tym łatwiejsza nad nim kontrola – czasem wręcz możemy ręcznie zaprogramować trasę drona i nie musimy nawet nim sterować.