Technologie & IT

Czym są zasilacze laboratoryjne?

Czym są zasilacze laboratoryjne?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zasilanie urządzeń i różnego typu maszyn to chyba najważniejszy obszar zarówno w całym przemyśle, jak i branżach teleinformatycznej, transportowe czy energetycznej. Ich właściwe funkcjonowanie jest w dużej mierze uzależnione m.in. od możliwości programowania napięcia wyjściowego, a także ogranicznika prądowego. Jednym z urządzeń zapewniających energię o konkretnych parametrach jest zasilacz laboratoryjny, który dodatkowo gwarantuje wysoki stopień jej bezawaryjności.

Wysokiej klasy urządzenia niezbędne w wielu obszarach gospodarki

Zasilacze laboratoryjne charakteryzują się zróżnicowanymi parametrami i z tego względu znajdują szerokie zastosowanie w obszarze elektroniki, elektryki, a nawet serwisowania. Ich zadaniem jest przetwarzanie prądu zmiennego w stały o konkretnych parametrach napięcia, a następnie dostarczanie go do wybranego urządzenia elektronicznego. Głównym wyróżnikiem tych elementów jest duża odporność na awarie wynikające z dostarczania prądu niezgodnego ze specyfikacją, dlatego znajdują szerokie zastosowanie w pracowniach badawczych, laboratoriach elektronicznym i profesjonalnych warsztatach samochodowych. Jeśli odwiedzimy sklep elektroniczny, znajdziemy w nim zapewne następujące rodzaje zasilaczy:

  • stałonapięciowe — z funkcją stabilizacji napięcia stałego oraz prądu
  • regulowane — odznaczające się precyzyjną regulacją nastawienia zarówno napięcia, jak i prądu wyjściowego
  • sterowane mikroprocesorem — z klawiaturą numeryczną i wyświetlaczem cyfrowym, umożliwiają zaprogramowanie napięcia oraz prądu maksymalnego, a nierzadko też pozwalają na ustawienie konkretnej wartości prądu, po którego przekroczeniu prąd wyjściowy zostanie ograniczony do zera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*