Jak dbać o buty zamszowe?

Naturalny zamsz to skóra pozbawiona części licowej, posiadająca drobny meszek na swej powierzchni. Obuwie z zamszu ma wiele zalet, jest niedrogie i chętnie noszone. Szczególnym powodzeniem cieszy się obuwie zimowe i jesienne. Aby zamszowe obuwie służyło nam jak najdłużej należy o nie odpowiednio dbać.

Jak zadbać o zamszowe buty po zakupie

Zamsz bardzo nie lubi wilgoci i zamoczenia, dlatego przed pierwszym użyciem zamszowe botki lub półbuty należy zaimpregnować. Dzięki impregnacji zarówno wilgoć jak i brud nie będą tak łatwo niszczyć naszego obuwia. Buty będą bardziej odporne na zamoczenie deszczem i śniegiem z solą drogową. Zabieg impregnacji należy powtarzać co kilka tygodni. Po użyciu preparatu do impregnacji należy pozwolić butom dobrze wyschnąć.

Profesjonalne środki do czyszczenie zamszu

Obuwie z zamszu potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji w trakcie użytkowania. Wszelkie zabrudzenia należy usuwać na bieżąco, jak najszybciej po powrocie do domu. W sprzedaży dostępnych jest wiele akcesoriów i środków do impregnacji oraz do czyszczenia zamszu. Do usuwania kurzu, błota i brudu najlepiej używać specjalnej szczotki do czyszczenia zamszu. Szczotka powinna być delikatna, żeby nie uszkodzić zamszowej powierzchni. Jeśli zamszowe obuwie na świecące plamy i przetarcia najlepiej zastosować specjalną gumkę w kostce do zamszu. Co jakiś czas możemy stosować specjalne preparaty odświeżające kolor i materiał.

Domowe sposoby na odnowienie zamszowych butów

Do czyszczenia zamszu możemy również zastosować domowe sposoby. Aby oczyścić obuwie z zacieków po soli najlepiej wyczyścić je na mokro szczotką i roztworem szarego mydła, wody i mleka oraz sody. Jeśli buty przemokły w środku można włożyć do nich zgniecione gazety lub ręczniki papierowe, które skutecznie wciągną wodę. Dobry efekt odnowienia zamszu i wywabienia plam uzyskamy po zastosowaniu pary wodnej. Wystarczy potrzymać buty nad parą kilkadziesiąt sekund, a potem dobrze je wyszczotkować. Oporne plamy łatwiej będzie usunąć, jeśli posypiemy je wcześniej talkiem. Warto pamiętać, że buty zamszowe należy przechowywać w przewiewnych i suchych miejscach.

Zostaw Komentarz

2 × dwa =