Człowiek i styl

Jak rozwijać w swoich dzieciach kreatywność?

Jak rozwijać w swoich dzieciach kreatywność?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszych czasach, kiedy dostęp do technologii mają już najmłodsze dzieci, rozwijanie wyobraźni bywa nieco utrudnione. Warto dołożyć starań, by kształcić tę umiejętność u swoich pociech, gdyż to właśnie ona sprawia, że dziecko odkrywa nowe możliwości i nie brakuje mu pomysłów na poznawanie świata. Jak zatem stworzyć warunki do rozwoju kreatywności? Jak pracować z dzieckiem? Tego dowiesz się, czytając nasz artykuł.

Wspieranie wyobraźni najmłodszych

Według naukowców każde dziecko ma w sobie gen kreatywności. Zdolność ta zanika wraz z okresem dorastania, jednak my, jako rodzice i opiekunowie możemy wspierać nasze pociechy w pielęgnowaniu tego cennego daru. To właśnie wyobraźnia pomaga najmłodszym w znalezieniu pomysłowych rozwiązań problemów. Sprawia, że z pozoru zwykłe i codzienne rzeczy nabierają zupełnie innego kształtu i znaczenia. Pozwala na samodzielną zabawę, do której nie będą potrzebne nowoczesne i wielofunkcyjne zabawki. Dziecko może realizować swoją kreatywność także poprzez muzykę, sztukę, zajęcia fizyczne czy słowo pisane.

Jednym ze sposobów na rozwijanie wyobraźni małego dziecka jest pozwolenie mu na nudę. Kiedy maluch nie wie, co zrobić ze swoim wolnym czasem, jego umysł zaczyna poszukiwać wrażeń w zupełnie inny sposób. Wówczas powstać mogą niebanalne pomysły, których realizacja może zadziwić niejedną osobę dorosłą. Błędem jest zatem ciągłe proponowanie określonych zajęć dla swojego dziecka.

Rozwój kreatywności można wspierać także poprzez rozmowy z dzieckiem, a przede wszystkim zadawanie mu pytań, na które odpowiedzi wymagają użycia wyobraźni. Warto jednak mieć na uwadze, by nie poprawiać dziecka i nie narzucać mu określonego sposobu myślenia. Dobrym rozwiązaniem będzie także wspólne wykonywanie prac plastycznych, odgrywanie scenek, tworzenie muzyki, granie w gry planszowe oraz czytanie książek. Pomocne mogą być karty edukacyjne, które mogą służyć również w utrwalaniu zdobytej wiedzy z zakresu różnych dziedzin, takich jak język polski, angielski czy matematyka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*