Ogród i dom

Jaki opał wybrać na zimę?

Jaki opał wybrać na zimę?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zbliżający się okres zimowy to czas, gdy musimy zdecydować się na zakup opału. Do wyboru mamy kilka możliwości, które przedstawimy za chwilę. Każda ma swoje wady i zalety, jednak wybór często jest ograniczony posiadanym rodzajem kotła. W przypadku pieców węglowych mamy kilka opcji, jeżeli chodzi o kaloryczność i rozmiar bryłki, dlatego zajmiemy się przede wszystkim powyższą kwestią.

Kaloryczność opału

Większość z nas posiada piece węglowe, dlatego też bardzo ważne jest byśmy odpowiednio dobrali kaloryczność węgla do typu naszego kotła. Najbardziej optymalne wartości znajdziemy w instrukcji obsługi pieca. W przypadku kotłów starszego typu, czyli głównie zasypowych górnego lub dolnego spalania, mamy dużo szersze możliwości doboru opału. Możemy pozwolić sobie na różnego rodzaju wartości opałowe, od czego mocno zależy cena węgla. Pamiętajmy jednak, że najtańszy i najmniej kaloryczny węgiel zostawia po sobie sporo szlaki, może także doprowadzić do szybkiego zbierania się sadzy w kominie.

Rozmiar bryłki

Niezmiernie ważne jest również dobranie odpowiedniego rozmiaru bryłki, co ma znaczenie w przypadku węgla oraz koksu. Tutaj znów, jeżeli posiadamy kocioł zasypowy, istotne jest tylko by bryłki przechodziły przez otwór załadunkowy. Natomiast w przypadku kotła z podajnikiem, bryłka musi posiadać konkretną i standardową średnicę. Inaczej może dojść do uszkodzenia mechanizmu podajnika. Na składzie https://iresta.com.pl/ możemy zamówić różne rodzaje węgla, koksu i innych rodzajów opału, które z pewnością będą pasować do posiadanego przez nas pieca.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*