Wymiana paska klinowego w samochodzie

W naszym samochodzie jest wiele elementów, których wymiany powinien dokonywać profesjonalny mechanik raczej niż my sami. Wynika to z jego wiedzy, doświadczenia oraz posiadania niezbędnych (bardzo często drogich) narzędzi. Są jednak i takie, z którymi “odruchowo” udajemy się do mechanika, mimo że ich wymianą moglibyśmy spokojnie zająć się sami. Do tego typu części należy między innymi pasek klinowy.

Paski klinowe

Obecnie montowane paski klinowe cechują się znaczną wytrzymałością, ale nie są oczywiście niezniszczalne. Zazwyczaj ich wytrzymałość szacowana jest na kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Wymiana paska klinowego zbiega się zatem bardzo często w czasie z wymianą paska rozrządu. Są jednak od tej sytuacji wyjątki, jakie musimy brać pod uwagę.

Wymiana paska klinowego

Przede wszystkim przed samą wymianą paska musimy znaleźć śruby, które musimy odkręcić. Wyjątkiem są tutaj układy z samonapinaczem (wtedy śrub nie odkręcamy). Po tym zabiegu możemy ocenić, który pasek musimy wymienić. Sprawa jest prosta, jeśli do wymiany mamy pasek zewnętrzny. W przeciwnym przypadku musimy zdejmować wszystkie poprzedzające paski. Kolejną ważną czynnością przed wymianą jest zrobienie zdjęcia (jeśli jest taka możliwość). W przeciwnym razie dobrze jest zrobić schemat lub rozpisanie słowne, jak pasek jest poprowadzony. Inaczej w bardziej skomplikowanych układach możemy mieć problem z poprawnym zamontowaniem.

Jakie inne części możemy samodzielnie zamontować?

Osoby mające zacięcie mechaniczne mogą także próbować wymienić łożyska igiełkowe, takie jak dostępne na https://b2b.rombor.com.pl/5-lozyska-igielkowe, wahacz lub inne elementy zawieszenia, chociaż w samochodzie jest stosunkowo niewiele elementów, które bezpiecznie wymienić moglibyśmy samodzielnie. Jak na ironię teoretycznie prosta wymiana, jaką jest wymiana żarówki, często może zostać wykonana tylko u mechanika.

Zostaw Komentarz

10 + sześć =