Ogród i dom

Jakie są typy nawozów nieorganicznych?

Jakie są typy nawozów nieorganicznych?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Trzy najczęściej spotykane rodzaje nawozów nieorganicznych to azot, fosfor i potas. Azot jest najważniejszym z tych trzech składników odżywczych, ponieważ jest potrzebny do fotosyntezy i wzrostu zielonych liści. Pozostałe dwa składniki odżywcze, fosfor i potas, są potrzebne do rozwoju korzeni i produkcji kwiatów. Nawóz nieorganiczny zawiera również mikroelementy, które są ważne dla wzrostu roślin, ale nie muszą być wymagane w dużych ilościach.

Istnieje wiele rodzajów nawozów nieorganicznych. Jednak większość z nich należy do kilku kategorii:

Nawozy azotowe

Są one najczęściej stosowane i służą do zwiększenia produkcji roślin. Azot jest niezbędny do fotosyntezy, która pozwala roślinom przekształcać światło słoneczne w energię. Kiedy rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości azotu, liście zaczynają żółknąć i rosną powoli.

Nawozy fosforowe

Ten rodzaj nawozu jest stosowany w celu zwiększenia jakości i ilości owoców produkowanych przez rośliny. Pomaga on również utrzymać silne i zdrowe korzenie. Fosfor jest często dodawany w celu utrzymania poziomu pH gleby pomiędzy 6 a 7, ponieważ jest on optymalny dla wzrostu roślin. Jest on również ważny w fazie kwitnienia i owocowania, kiedy rośliny potrzebują więcej fosforu niż innych składników odżywczych.

Nawozy potasowe

Nawozy potasowe są stosowane w celu utrzymania zdrowych, zielonych liści i wspierania silnego rozwoju korzeni. Pomagają również roślinom oprzeć się chorobom i szkodnikom.

Nawozy mineralne

Ten rodzaj nawozu jest często stosowany w celu skorygowania zaburzeń równowagi w glebie, które wynikają ze stosowania nawozów syntetycznych. Dodaje się go również w celu zapobiegania niedoborom składników odżywczych w fazie wzrostu, a także w fazie kwitnienia i owocowania. Ten rodzaj nawozu zawiera wszystkie trzy makroelementy: azot, fosfor i potas. Jeśli potrzebujesz dla swoich roślin nawozu mineralnego, to koniecznie sprawdź stronę https://www.rol-pol.com.pl/nawozy-mineralne/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*