Forma i zdrowie

Onkologia – co to jest i co obejmuje?

Onkologia – co to jest i co obejmuje?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czym jest?

Onkologia to dziedzina medycyny zajmująca się chorobami nowotworowymi. Rak to choroba, w której komórki w organizmie dzielą się bez kontroli i porządku, tworząc złośliwe guzy.

Onkologia to specjalność, która skupia się na leczeniu i opiece nad osobami chorymi na raka. Łączy wiedzę z zakresu biologii nowotworów, biochemii, genetyki i metabolizmu (badanie, jak organizm zamienia jedzenie w energię) z naukami klinicznymi (badanie chorób).

Lekarze specjalizujący się w onkologii leczą pacjentów, którzy mają guzy nowotworowe lub masy nieprawidłowych komórek, które rosną poza kontrolą. Leczą również osoby z guzami łagodnymi, w tym te, które nie są nowotworowe.

Onkolodzy ściśle współpracują z innymi lekarzami, aby koordynować opiekę nad pacjentami z rakiem. 

Istnieje kilka rodzajów nowotworów

Chłoniak – Chłoniak nieziarniczy (NHL) to rodzaj nowotworu układu limfatycznego, który rozpoczyna się w białych krwinkach zwanych limfocytami. Zazwyczaj dotyka on starszych dorosłych. NHL może obejmować pojedynczy węzeł chłonny lub grupę węzłów; może również rozprzestrzeniać się po całym organizmie poprzez układ limfatyczny lub krwiobieg.

Białaczka – Białaczka jest rodzajem raka, który rozpoczyna się w białych krwinkach zwanych limfocytami. Choroba ta powoduje, że we krwi lub szpiku kostnym pojawia się duża liczba nieprawidłowych białych krwinek. Te nieprawidłowe komórki nie funkcjonują prawidłowo i wypierają zdrowe komórki krwi, ponieważ szybko dzielą się w szpiku kostnym, powodując jego uszkodzenie.

Fundacja onkologiczna zajmuje się chorymi pacjentami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*