Technologie & IT

Przewód głośnikowy – co warto wiedzieć?

Przewód głośnikowy – co warto wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przewody głośnikowe są łącznikiem pomiędzy wzmacniaczem a systemem głośników. Kabel głośnikowy jest odpowiedzialny za przekazywanie sygnału ze wzmacniacza do głośników i musi być w stanie obsłużyć moc, która jest przez niego przesyłana. Kable głośnikowe są wykonane z miedzianych lub aluminiowych przewodników, ale istnieją również inne rodzaje materiałów, które mogą być wykorzystane w ich konstrukcji.

Najczęściej spotykane rodzaje kabli głośnikowych to:

Miedź 

Miedź jest lepszym przewodnikiem niż aluminium i od wielu lat jest wykorzystywana w zastosowaniach audio. Istnieją jednak pewne wady miedzi w porównaniu do aluminium. Głównym powodem, dla którego kable głośnikowe z miedzi nie były początkowo popularne, był fakt, że były one bardzo drogie w porównaniu do aluminium. Miały również tendencję do utleniania się pod wpływem powietrza, co sprawiało, że z czasem wyglądały brudno i nieatrakcyjnie. Jednak te problemy zostały pokonane przez nowoczesną technologię, dzięki czemu dziś miedziane kable głośnikowe są wykorzystywane przez wielu różnych producentów na całym świecie.

Aluminium 

Aluminium jest kolejnym powszechnie stosowanym materiałem do produkcji kabli głośnikowych, ponieważ jest znacznie tańsze od miedzi, a jednocześnie jest w stanie poradzić sobie z wysokim napięciem, nie psując się i nie wypalając przedwcześnie, jak niektóre rodzaje przewodów miedzianych w podobnych warunkach. Aluminium posiada również doskonałe właściwości przewodzące, co czyni go idealnym do przesyłania sygnałów elektrycznych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*