Techniczne wyposażenie magazynu

Magazyn, ze względu na pełnione funkcje, wymaga odpowiedniego wyposażenia, które z jednej strony zapewni funkcjonalność przestrzeni i komfort pracy, a z drugiej bezpieczeństwo pracowników. Dlatego niezmiernie ważne jest odpowiednie dobranie rozmiarów poszczególnych akcesoriów, materiałów, z których są zbudowane i ich charakteru zgodnego z typem materiałów składowanych.

Wśród technicznego wyposażenia magazynu wymienić można wszelkie sprzęty pełniące funkcję w transporcie materiałów, w ich składowaniu, ułatwiające ich załadunek, a także elementy odpowiedzialne za kontrolę ilości i jakości materiałów magazynowanych. Wśród maszyn i urządzeń transportowych chyba najważniejszą rolę pełnią wózki jezdniowe, pozwalające w łatwy sposób przenosić większą ilość ciężkich i dużych gabarytowo materiałów. Niezmiernie przydatne są także dźwignice i przenośniki usprawniające przenoszenie i transport materiałów. Magazyn jednak to nie tylko sprawne przemieszczanie przedmiotów, ale przede wszystkim odpowiednie ich magazynowanie. Do tego celu wykorzystuje się regały magazynowe, szafy, stojaki oraz beczki i pojemniki na materiały płynne. Przoduje tu sprzęt metalowy nad drewnianym głównie ze względu na znacznie większe bezpieczeństwo użytkowania – odporność na pożar. Obecnie powszechnie wykorzystuje się w magazynach regał metalowy z pustych w środku rurek, zapewniających dużą wytrzymałość konstrukcji przy zachowaniu stosunkowo niewielkiego jej ciężaru.

Praca magazyniera nie byłaby jednak możliwa bez dodatkowych urządzeń pomocniczych takich jak palety przydatne w składowaniu i transporcie, nadstawki palet czy urządzenia do mocowania ładunków. To dzięki nim przenoszenie i magazynowanie różnych materiałów może być efektywne i bezpieczne.

Zostaw Komentarz

szesnaście + 11 =