Technologie & IT

Typy zaworów stosowane w układach hydraulicznych

Typy zaworów stosowane w układach hydraulicznych
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z podstawowych elementów układów hydraulicznych, są zawory. W zależności na rodzaj budowy i zastosowanie elementy te dzielą się na trzy podstawowe grupy: zawory sterujące kierunkiem przepływu, ciśnieniem lub natężeniem przepływu. 

Zawory przelewowe i redukcyjne

Zawory przelewowe odpowiadają za ciśnienie w części układu hydraulicznego, znajdującej się przed wspomnianym zaworem. W sytuacji, gdy ciśnienie wzrośnie ponad dopuszczalną normę, zawór otwiera się i łączy daną gałąź z inną, w której ciśnienie jest proporcjonalnie niższe. Przykładem może tu być popularny zawór bezpieczeństwa, który podczas prawidłowej pracy urządzenia pozostaje zamknięty, natomiast otwiera się w momencie, gdy ciśnienie nadmiernie wzrośnie.

Równie ważne są zawory redukcyjne. Zadaniem tych elementów jest wyrównanie ciśnienia za zaworem. Znaczącą funkcję pełni tutaj tłoczek, który w momencie wzrostu ciśnienia zaczyna się przesuwać i zatrzymywać dopływ cieczy z pompy. Konieczne jest także odpowiednie wyregulowanie zaworu – niewłaściwe nastawienie może spowodować, że jego praca będzie niestabilna i głośna. Warto pamiętać, że ciśnienie przed zaworem powinno być wyższe niż zanim – jest to gwarancja, że urządzenie będzie działać poprawnie. Poszukując rzetelnych i wiarygodnych informacji w przedmiotowym temacie, warto odwiedzić następującą witrynę https://astra-automatyka.pl/producent/honeywell-produkty/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*