Z jakich materiałów tworzy się oznaczenia drogowe?

Znaki drogowe oraz inne akcesoria ostrzegawcze, ze względu na niezwykle istotną funkcję, jaką pełnią, powinny być wykonane z materiałów najwyższej jakości, które będą dostatecznie odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dzięki temu bowiem nie ulegną tak szybko uszkodzeniu. Ponadto, powinny być one widoczne dla użytkowników dróg (zarówno kierowców, jak i pieszych czy rowerzystów), a także odpowiadać aktualnym przepisom i odpowiednio się prezentować pod względem estetycznym.

Na pierwszym miejscu solidność

Każdy producent znaków drogowych stara się, aby były one wytrzymałe i nie ulegały szybkiemu zużyciu. W tym celu wykonuje się je z odpowiednio dobranych materiałów spełniających określone wymagania. Najczęściej jest to blacha ocynkowana ogniowo albo blacha z aluminium, wyjątkowo odporna na korozję.

Wymienione materiały służą przede wszystkim do wykonania tarczy znaku, jeśli zaś chodzi o jej łączenie z konstrukcją wspierającą, to tutaj wykorzystuje się ocynkowane profile stalowe lub specjalne uchwyty montażowe.

Inne urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego również powinny być solidnie wykonane. Oto ich ogólna charakterystyka:

– bariera – najczęściej jest wykonana z rur stalowych i dodatkowo ocynkowana

słupek drogowy – wyrabiany jest z miękkiego tworzywa PVC, pomalowanego farbą fluorescencyjną

– lampa ostrzegawcza – przeważnie wykonana jest w technologii LED i posiada odblaskową obudowę

– separator drogowy – robi się go z polietylenu, a pojedyncze elementy łączy za pomocą specjalnego łącznika wciskowego

Zostaw Komentarz

2 + 3 =