Zestawienie drukarki 3D i plotera laserowego

Drukarka 3D i ploter laserowy są urządzeniami, które pełnią dwie odmienne funkcje. Dzięki drukarce możemy stworzyć zaprojektowany wcześniej na komputerze kształt, a dzięki ploterowi dokonamy wszelkich prac dotyczących cięcia lub grawerowania wprowadzonego do niego materiału. Jak widać, są to urządzenia zupełnie odmienne, choć dzisiaj próbuje się już łączyć ich funkcje w ramach jednej wielowymiarowej maszyny. Jednak zanim to się stanie, musimy zadowolić się dwoma osobnymi urządzeniami.

Czym charakteryzuje się ploter laserowy?

O ploterach laserowych CO2 możemy myśleć podobnie, jak o drukarkach. Laser, na którym operuje ploter, jest w stanie ciąć i obrabiać materiały w postaci tworzyw sztucznych, gumy, skóry, drewna, sklejki, korka, papieru, a także tekstyliów. Ponadto istnieje wspomniana już opcja grawerunku, a więc wycinania przygotowanych wzorów na szkle, w granicie, marmurze, itp.. Plotery laserowe zwykle charakteryzują się bardzo wysoką ceną – szczególnie ich większe, przemysłowe wersje.

Czym charakteryzuje się drukarka 3D?

W przypadku drukarki mamy do czynienia z urządzeniem, którego głównym zadaniem jest wykonywanie obiektów 3D na podstawie komputerowego projektu. Mogą to być zarówno gotowe przedmioty, jak zabawki i figurki, ale również prototypy, figury poglądowe lub przedmioty wymagające dodatkowej obróbki. Wszystko zależy od sposobu druku i zastosowanego materiału. Drukarki 3D są zwykle dużo tańsze niż plotery, ale możemy zmniejszyć tę różnicę, zwracając się w stronę plotera laserowego używanego.

Zostaw Komentarz

4 × 4 =